The Carroll boys’ and girls’ swim/dive teams had a successful performance on Oct. 23.
The following are the results…
Final Team Scores
Boys
Carroll 236
Jesuit 76
Carroll 244
Allen 68
Girls
Carroll 222
Ursuline 83
Carroll 207
Allen 108
Top 4 relay finishes for the Dragons included: (The Dragons won all six relays)
1st 200 med relay 1:51.59 with Nasha Luevit, Olivia Coffey, Anya Ittiruck and Rachel Luevit
4th 200 med relay 2:01.28 with Miranda Faust, Natalie Gessner, Madelynn Tung and Lauren Clay
1st 200 med relay 1:36.26 with Jack LeVant, Evan Kolde, Gus Karau and Landon Armstrong
4th 200 med relay 1:43.54 with Sean Murphy, Logan Davis, Daniel Balint and Griffin Rea
1st 200 free relay 1:43.28 with Amelia Rusli, Natalie Whalen, Chantal Meyer and Olivia Coffey
3rd 200 free relay 1:52.06 with Alden Sadler, Lauren Clay, Amanda Piyapanee and Natalie Gessner
4th 200 free relay 1:52.24 with Sydney Balint, Lauren Spielvogel, Rachel Boeck and Cristina Moraru
1st 200 free relay 1:28.64 with Landon Armstrong, Alex Zettle, Austin Whalen and Evan Kolde
3rd 200 free relay 1:33.16 with Griffin Rea, Logan Davis, Will Montgomery and JP Reppeto
4th 200 free relay 1:34.33 with Daniel Balint, Logan Henry, Gavin Springs and Sean Murphy
1st 400 free relay 3:41.69 with Amelia Rusli, Natalie Whalen, Chantal Meyer and Nasha Luevit
4th 400 free relay 4:00.29 with Kate Johnson, Miranda Faust, Abby Cosenza and Paige Williams
1st 400 free relay 3:12.14 with Jack LeVant, Alex Zettle, Austin Whalen and Gus Karau
3rd 400 free relay 3:28.46 with Kevin Repice, Will Montgomery, Eric Hart and Noah Faloona
4th 400 free relay 3:31.18 with Colter Carman, Jack VandeBerg, Jaycob Williams and Alex Froehlich
Top 3 individual finishers for the Dragons included: (the Dragons won 13 of 18 individual events)
1st Sloane Papa Diving 203.65
2nd Summer Westover Diving 199.95
3rd Maddie Keiser Diving 190.60
1st CJ Durant Diving 228.65
2nd Luke McFarland Diving 227.50
3rd Andrew Walker Diving 203.50
1st Natalie Whalen 200 free 1:56.29
1st Austin Whalen 200 free 1:44.36
2nd Eric Hart 200 free 1:48.78
3rd Logan Henry 200 free 1:49.74
2nd Rachel Luevit 200 IM 2:11.94
3rd Chantal Meyer 200 IM 2:13.60
2nd Colter Carman 200 IM 1:56.11
3rd Logan Davis 200 IM 2:00.36
1st Amelia Rusli 50 free 25.83
3rd Anya Ittiruck 50 fre 26.36
1st Jack LeVant 50 free 21.40
3rd Alex Zettle 50 free 22.11
1st Anya Ittiruck 100 fly 58.09
2nd Madelynn Tung 100 fly 59.99
1st Gus Karau 100 fly 52.00
2nd Amelia Rusli 100 free 55.29
3rd Olivia Coffey 100 free 56.06
1st Alex Zettle 100 free 47.72
2nd Austin Whalen 100 free 48.79
3rd Landon Jensen 100 free 50.39
1st Natalie Whalen 500 free 5:10.84
3rd Madelynn Tung 500 free 5:21.38
1st Colter Carman 500 free 4:42.37
2nd Gus Karau 500 free 4:45.82
3rd Eric Hart 500 free 4:50.32
2nd Nasha Luevit 100 back 1:01.54
1st Jack LeVant 100 back, 51.38
3rd Jack VandeBerg 100 back 56.73
1st Olivia Coffey 100 breast 1:08.28
2nd Chantal Meyer 100 breast 1:09.52
2nd Evan Kolde 100 breast 59.27
3rd Logan Divis 100 breast 1:02.86