Monday, October 26, 2020

Dragons Steamroll Competition In Non-Qualifier

Eighty Dragon swimmers and divers competed last Friday at the Keller Natatorium in the District 6-5A Non-Region Qualifer Swim/Dive Championships. This is a season-ending event for all swimmers and divers from the district that did not advance to the Region 2-5A meet. Five of the eight teams in the district competed.

Boys
1.  Carroll                       686
2.  Coppell                     435
3.  Keller                        286
4.  Fossil Ridge            247
5.  Keller Central        178 

Girls
1.  Carroll                     722
2.  Keller                       373
3.  Coppell                    363
4.  Keller Central       353
5.  Fossil Ridge              74 

Relay winners for the Dragons included: (Dragons won ALL six relays)

200 Med Relay  1:58.03 with Eden Henderson, Sarah Zobrist, Haley Vassios, Jessica Shepherd

200 Med Relay  1:45.17  with Kyle Derevyanik, Robert Resma, Amit Pullarkat and Jeff Yglesias

200 Free Relay  1:46.33 with Taylor Schimek, Haley Vassios, Miranda Gardner and Eden Henderson

200 Free Relay  1:35.54 with Jeff Yglesias, Chris Perry, Amit Pullarkat and Craig McGlynn

400 Free Relay  3:54.77 with Jessica Shepherd, Veronica Hadley, Jaycie Adamson and Casey Giles

400 Free Relay  3:39.71 with Kyle McCall, Kyle Derevyanik, John Everett and Aaron Cox 

Individual Top 3 finishers for the Dragons included:  (Dragons won every swim event)

Jaycie Adamson     1st 200 free   2:05.71   PR            2nd  100 fly  1:05.68

Sarah Zobrist        2nd  200 free  2:06.73   PR            1st  100 breast  1:11.60  season-best

Sarah Neason       3rd  200 free  2:06.44   PR            3rd   100 free  58.96    PR

Kyle McCall           1st  200 free   1:54.82                  1st  100 free   53.48

Kyle Derevyanik    2nd 200 free   1:55.21   PR            1st   100 back  58.68   PR

Aaron Cox            3rd  200 free   1:58.99   PR

Jessica Shepherd  1st  200 IM     2:19.40   PR            1st  100 free   56.77    PR

Aaron Cosenza     1st  200 IM     2:04.38                   1st  500 free   4:58.26

John Everett         2nd  200 IM    2:08.55                   1st  100 breast  1:06.99

Matt Barnhart      3rd  200 IM     2:11.70                   2nd   500 free  5:17.88

Eden Henderson   1st  50 free    26.29     PR             1st  100 back  1:03.73  season-best

Haley Vassios       2nd  50 free   26.40     PR             1st  100 fly     1:04.38

Miranda Gardner  3rd  50 free    26.57     PR             2nd  100 free   57.38    PR

Jeff Yglesias         1st  50 free    23.44                      2nd   100 free  54.54

Chris Perry           2nd  50 free   23.64                      2nd  100 fly     57.96

Emily Torres         1st  Diving    314.02

Regan Klein          2nd  Diving   301.73

Taylor Fry            3rd  Diving    299.84

Amit Pullarkat       1st  100 fly    55.88      PR

Chris Nguyen        3rd  100 fly   59.90

Matt Parra            3rd 100 free  54.76      PR

Veronica Hadley   1st   500 free  5:33.50

Mallory Dyson      2nd   500 free 5:57.14

Taylor Schimek    2nd 100 breast 1:16.44

Robert Resma     3rd 100 breast  1:07.89    PR