Thursday, July 9, 2020

Dragons Wrestlers Gain 10-5A Tourney Title

The Carroll Dragon wrestling team defended its District 10-5A tournament championship with another outstanding performance. The Dragons also won the regular season district championship, finishing 8-0. Nine Dragon wrestlers advance to the Region 2 Tournament next Friday, Feb. 10 at Arlington Martin. Five Dragons are qualifiers and four are alternates.

Dragon coach Joe Hathaway was also named District 10-5A coach of the year.

Final 10-5A Tournament Results
1. Carroll 164
2. Central 136
3. Fossil Ridge 128
4. Grapevine 121.5
5. Colleyville Heritage 114.5
6. Trinity 90
7. Keller 81.5
8. Timber Creek 48.5
9. L.D. Bell 48

106 pounds
1. Hakim Sims FR
2. Matthew Kearney KEL (won challenge)
3. Rudy Lopez TRI
4. Landon Harrison CEN

113
1. Dammion Heard FR Outstanding Wrestler
2. Cody Freeman LDB
3. Dylan Faucett CEN
4. David Brenner TRI

120
1. Nathan Kearney KEL
2. Kareem Simms CEN (won challenge)
3. Jacob Swoyer SLC
4. Zach Ziober GV

126
1. Ian Ortega FR
2. Jack Ohlhaber SLC
3. Michael Filewood GV (won challenge)
4. Jordan Gomez CH

132
1. Austin Smith GV
2. Ryan Waters SLC (won challenge)
3. Jacob Cook KEL
4. Christian Laws TRI

138
1. Austin Phillippe CH
2. Matt Spuria SLC
3. Jacob Jonas TRI
4. Shandon Haskins FR

145
1. Jacob Andrews GV
2. Eli Israel CH
3. Harry Chapman SLC
4. Aaron McBreen KEL

152
1. Caleb Endert CH
2. Cyrus Melendez GV (won challenge)
3. James Lewis KEL
4. Armando Fabela FR

160
1. Blake Andrews GV
2. Omari Mackey FR
3. Edip Doko TRI
4. Reyden Harris TC

170
1. Matt Swoyer SLC
2. Julius Holmes LDB
3. Tyler Waldrop CEN
4. Jake Shearer TC

182
1. Greg Wilson CEN
2. Connor Hawkins FR
3. Connor Chase SLC (won challenge)
4. Gabe Cabrera GV

195
1. Cody Lindberg SLC
2. Ismael Sanabria CEN
3. Stephen Bitts TC
4. Angel Nuncio CH

220
1. Donovan Kleckner CH
2. Shawn Evans CEN
3. Scott Marks SLC
4. Ian Meneses TC

285
1. Alfonson Kaihau TRI
2. Andrew Chapman CH
3. Zach Britton CEN
4. Andrew Eyster LDB