Tuesday, February 25, 2020

Repeat Road: Dragons Bound For State Meet In Austin

The Dragon swimming and diving team is headed to a familiar place — Austin. The teams advanced after sweeping the Region 2-5A Swim/Dive Championships at The Colony Natatorium last weekend. The teams advance to the UIL Class 5A state meet Friday-Saturday, Feb. 24-25 in Austin at the Lee and Joe Jamail Texas Swim Center at the University of Texas.

Region 2-5A Accolades
Girls Diver of the Year: Grace Kazmierski, Carroll
Girls Diving Coach of the Year: Carolyn Hryorchuk, Carroll
Girls Swimmer of the Year: Lyndsie Gibson, Carroll
Girls Swim Coach of the Year: Kevin Murphy, Carroll
Boys Swimmer of the Year: Ted Singley, Carroll
Boys Co-Coach of the Year: Kevin Murphy, Carroll (with Brent Mitchell of Allen)

Team Scores
Girls

1.  Carroll                      620.5   

2.  Allen                         209.5

3.  Plano                           203

4.  Marcus                       183

5.  Keller                          181

6.  Keller Central          150

Boys

1.  Carroll                        564

2.  Allen                          265

3.  Flower Mound        245

4.  Plano East                 163

6.  Plano                          138

Relay winners and “automatic” State Qualifiers

1st 200 Med Relay  1:45.16 with Lyndsie Gibson, Elise Weisert, Sydney Wheeler and Taylor Derevyanik – school record & All-American automatic

1st 200 Med Relay  1:34.78 with Jonathan Roberts, John Remetta, Curtis Goss and Ryan Walker – All-American automatic and season best

1st 200 Free Relay  1:37.16 with Lindsay Schultz, Emily Zapinski, Emily Gibson and Taylor Derevyanik – All-American consideration and season best

2nd 200 Free Relay  1:26.62 with Ted Singley, John Ausdenmoore, Jonathan Roberts and John Remetta – All-American consideration & State Qualifier and season best

1st  400 Free Relay  3;31.11 with Lindsay Schultz, Emily Zapinski, Rebecca Upton and Lyndsie Gibson – All-American consideration and season best

1st  400 Free Relay  3:06.90 with Ted Singley, John Ausdenmoore, Ryan Walker and Curtis Goss – All-American automatic and season best

Every single individual swim, 32 for the Boys Team and 30 for the Girl’s Team, resulted in points scored for the Dragons.  it was a great Team Effort by the Dragons!

Scoring swimmers for the Dragons included:

Emily Zapinski       1st  200 free   1:50.73  State Qualifier & All-Amer consid

Rebecca Upton      2nd  200 free  1:52.32  PR & State Qualifier

Alexa Baran          3rd  200 free   1:52.78  PR & State Qualifier

Katie Shackelford  7th  200 free    1:55.46  PR

Ted Singley          1st  200 free    1:39.81  PR, State Qualifier, All-Amer consid

Ryan Walker         3rd  200 free    1:40.29 PR, State qualifier, All-Amer consid

Jake Tovey            6th  200 free   1:43.98  PR

Carson Klein          7th  200 free   1:44.05  PR

Jennie Hall            6th  200 IM      2:07.98  PR

MacKenzie Leonard 7th  200 IM     2:09.86

Elise Weisert          9th  200 IM     2:09.88

Jonathan Roberts   1st  200 IM      1:51.73  PR, State Qualifier, All-Amer consid

John Remetta         3rd  200 IM     1:52.97  State Qualifier & All-Amer consid

Austin Nguyenphu   4th  200 IM     1:54.29  PR & State Qualifier

Kyle Spencer          8th  200 IM     2:00.47  PR

Lindsay Schultz       1st  50 free        24.29  State Qualifier

Emily Gibson           2nd  50 free       24.56  PR (24.27 in Prelims)

Lauren Wheeler      5th tie 50 free     24.91  PR

Ashlin Anderson      5th tie 50 free     24.91  PR (24.83 in Prelims)

John Ausdenmoore  1st  50 free        21.37  PR & State Qualifier

Jacob Elieson          5th  50 free        22.32   PR

Dan Hottois             6th tie  50 free   22.38   PR (22.26 in Prelims)

Colin Giddings         6th tie  50 free   22.38    PR

Sydney Wheeler      1st  100 fly        56.12    PR, school record, State Qualifier, All-Amer automatic

Taylor Derevyanik    4th  100 fly        57.14   season best & State Qualifier

Elizabeth Nedrow     5th tie 100 fly    57.79    PR 

Curtis Goss              1st  100 fly        50.09   PR, school record, State Qualifier, All-Amer consid

Jake Tovey              4th  100 fly        51.87   PR

Colin Giddings          5th  100 fly        52.51   PR

Austin Johnson        10th  100 fly       55.21   PR

Grace Kazmierski      1st   Diving                   State Qualifier, All-Amer consid

Lauren Crown          2nd  Diving                   State Qualifier, All-Amer consid

Abby Anderson        5th   Diving        

Sinead McNeil          9th  Diving

Lindsay Schultz        2nd  100 free      52.32   State Qualifier

Rebecca Upton         3rd  100 free      52.59   PR

Tanya Ittiruck           7th  100 free      53.83   PR

Casey Rose              8th  100 free      53.98   PR

John Audenmoore     3rd  100 free      46.44   PR, State Qualifier

Taylor Wllenbring      6th  100 free      47.98   PR

Carson Henderson      10th  100 free     49.00   PR

Jacob Elieson            11th  100 free     49.25   PR

Emily Zapinski           1st   500 free   4:53.99   season best, State Qualifier, All-Amer consid

Lyndsie Gibson          2nd  500 free   4:55.75   season best, State Qualifier, All-Amer consid

Alexa Baran              6th  500 free    5:02.21   PR

Katie Shackelford      10th  500 free   5:09.86   PR

Ted Singley               1st  500 free    4:28.20   State Qualifier, All-Amer automatic

Jonathan Roberts       2nd  500 free   4:31.92   PR. State Qualifier, All-Amer consid

Carson Klein              3rd  500 free    4:38.36  PR

Kyle Spencer             8th  500 free    4:48.25   PR

Lyndsie Gibson           1st  100 back       56.10  PR, school record, State Qualifier, All-Amer consid

Taylor Derevyanik       3rd  100 back       56.54  PR, State Qualifier, All-Amer consid

Emily Gibson              6th  100 back       57.84  PR

Sydney Wheeler         7th  100 back       58.38

Curtis Goss                1st  100 back       51.24  season best, State Qualifier,  All-Amer consid

Ryan Walker              2nd  100 back      51.31  PR, State Qualifier, All-Amer consid

Christian Shannon      8th  100 back       53.86  PR
Carson Henderson      11th  100 back     57.07  season best

Elise Weisert               1st  100 breast   1:04.25  PR, State Qualifier, All-Amer consid

MacKenzie Leonard      2nd  100 breast  1:05.89  State Qualifier

Morgan Pettyjohn        7th  100 breast   1:08.35  season best

Kendall Coffey            11th  100 breast  1:10.88

John Remetta              2nd  100 breast    57.49  State Qualifier, All-Amer consid

Austin Nguyenphu        5th  100 breast     58.48  PR

Austin Arkes                8th  100 breast    1:01.38

Taylor Willenbring        9th  100 breast       59.96  PR