Wednesday, April 8, 2020

Dragons Swimming/Diving Excels In Houston

The Dragon Swimmers and Divers were in action at The Woodlands Invitational Swim/Dive meet on Saturday, Nov. 3.  The Dragons also competed Friday night at Atascocita before the 16-team meet at The Woodlands.  Both meets took place in 20 hours and the Dragons had standout performances.

The Dragons came out on Top in both Boys and Girls Swimming & Diving at The Woodlands event and in head-to-head action at Atascocita.

Top 5 Team scoring

Boys
1. Carroll                             621
2.  The Woodlands          391
3.  Montgomery HS        187
4.  Cy-Fair HS                   156
5.  Magnolia HS                135

Girls
1.  Carroll                            635
2.  The Woodklands        274
3.  Magnolia West            211
4.  Cy-Fair HS                   207
5.  Montgomery HS        186

Top 3 relays for the Dragons included:
2nd  200 med relay  2:08.24 with Jennie Hall, MacKenzie Leonard, Emily Gibson and Emily Zapinski
3rd  200 med relay  2:14.17 with Nasha Luevit, Sarah Zobrist, Elizabeth Nedrow and Ashlin Anderson
1st  200 med relay   1:52.70 with Jonathan Roberts, Austin Nguyenphu, Jake Tovey and Jacob Elieson
1st  200 free relay   1:55.44 with Emily Gibson, Lindsay Schultz, Casey Rose and Tanya Ittiruck
2nd  200 free relay  1:41.86 with Grayson Magruder, Jacob Elieson, John Remetta and Austin Nguyenphu
1st  400 free relay  4:14.18 with Emily Zapinski, Casey Rose, Ashlin Anderson and Katie Shackelford
2nd  400 free relay  4:14.27 with Lindsay Schultz, Alexa Baran, Jennie Hall and Tanya Ittiruck
1st   400 free relay  3:48.77 with Jonathan Roberts, Jake Tovey, Taylor Willenbring and Colin Giddings
2nd  400 free relay  3:51.03 with John Remetta, Grayson Magruder, Carson Klein and Brandon Everett

Top 8 individual finsihers for the Dragons included:
Alexa Baran  3rd  200 free  2:16.26               4th  400 free  4:46.16
Katie Shackelford  5th  200 free  2:20.93        7th  400 free  4:53.69
Varonica Hadley  8th  200 free  2:25.24
Jake Tovey  2nd  200 free  2:03.62                  2nd  100 fly  1:00.41
Carson Klein   4th  200 free  2:04.50               4th  400  free  4:27.62
Aaron Cosenza  6th  200 free  2:09.46            5th  400 free  4:36.44
Emily Zapinski  3rd  200 IM  2:31.58               1st  400 free   4:34.60
Jennie Hall  5th  200 IM  2:35.60                     3rd  100 back  1:11.97
MacKenzie Leonard  6th  200 IM  2:36.72       1st 100 breast  1:21.92
Annika Ittiruck  7th  200 IM  2:42.52
Nasha Luevit   8th  200 IM  2:42.62                4th  100 back  1:13.42
Jonathan Roberts  1st  200 IM  2:12.02            1st  100 free  55.02
Austin Nguyenphu  2nd  200 IM  2:13.55         1st  100 breast  1:09.90
John Everett   4th  200 IM  2:26.32                   5th  100 fly  1:04.58
Austin Whalen  7th  200 IM  2:31.42
Emily Gibson  1st  50 free  28.43              2nd  100 fly  1:06.41
Lindsay Schultz  6th  50 free  29.21          3rd  100 free  1:02.94
Casey Rose  8th  50 free  29.25               4th  100 free  1:03.13
Jacob Eliseson  4th 50 free  25.92             6th  100 free  59.09
Lauren Crown  1st  Diving  254.80
Madison Keiser  2nd  Diving  217.00
Larkin Papa  6th  Diving  208.00
Grayson Magruder  5th  50 free  26.33        4th  100 free  57.80
Bryce Klein  1st Diving  319.80
Nathaniel Hernandez  2nd Diving  260.90
Jackson Allen  6th  Diving  167.35
John Remetta   3rd  100 fly  1:03.27                 4th  100 breast  1:12.08
Austin Johnson  7th  100 fly  1:05.73                 7th  100 breast  1:15.60
Kyle Derevyanik   8th  100 fly  1:06.00                 2nd  100 back  1:08.71
Ashlin Anderson  5th  100 free  1:03.63
Taylor Willenbring  5th  100 free  58.06              6th  100 breast  1:15.41
Colin Giddings  7th  100 free  59.27
Matt Barnhart   8th  400 free   4:46.64
Elizabeth Nedrow  6th  100 back  1:15.51
Alex Moraru       4th  100 back  1:10.13
Olivia Coffey        3rd  100 breast  1:23.50
Sarah Zobrist  4th  100 breast  1:23.79
Katie Nedrow  8th  100 breast  1:27.32

Actascocita “Clash of the Titans” Swim/Dive Meet

Team Scores:
Boys
Carroll  220   Klein   93
Carroll  199   Kingwood   110
Carroll   248  Atascocita   65
 
Girls
Carroll   241  Klein   72
Carroll   183  Kingwood  132
Carroll  233   Atascocita  69

Relay top 2 finishers for the Dragons included:
2nd  200 Med relay 1:52.27 with Jennie Hall, MacKenzie Leonard, Emily Gibson and Casey Rose
1st  200 Med relay 1:39.53 with Jonathan Roberts, John Remetta, Jake Tovey and Grayson Magruder
1st  200 free relay 1:39.68 with Lindsay Schultz, Emily Gibson, Emily Zapinski and Casy Rose
2nd  200 free relay 1:29.70 with Grayson Magruder, Jacob Elieson, Austin Nguyenphu and Taylor Willenbring
2nd   400 free relay  3:39.32 with Emily Zapinski, Lindsay Schultz, Ashlin Anderson and Alexa Baran
2nd  400 free relay  3:16.95 with Jonathan Roberts, John Remetta, Jake Tovey and Austin Nguyenphu

Top 3 individual placers for the Dragons included:
Emily Zapinski  1st 200 free  1:54.08  new pool record     1st 500 free  5:05.60
Alexa Baran   3rd 200 free  2:02.23
Jake Tovey    2nd  200 free   1:47.63
Carson Klein  3rd  200 free  1:48.49
MacKenzie Leonard  2nd 200 IM  2:13.84    1st  100 breast  1:10.29
Jennie Hall  3rd  200 IM  2:14.98
John Remetta  1st  200 IM  1:56.26          2nd  100 breast  1:00.40
Austin Nguyenphu  2nd  200 IM  1:59.98     1st  100 breast  1:00.36
John Everett  3rd  200 IM  2:05.63
Jacob Elieson  3rd   50 free  22.68   3rd  100 free  49.97
Lauren Crown  1st diving  222.25
Larkin Papa    2nd  diving  216.00
Madison Keiser  3rd diving  205.25
Bryce Klein  1st diving  270.35
Nathaniel Hernandez  3rd diving  251.10
Emily Gibson  1st  100 fly  56.83   new pool record     1st  100 back  59.45
Jake Tovey  1st  100 fly  53.77
Lindsay Schultz  1st  100 free   54.15
Ashlin Andwerson  3rd  100 free  56.08
Taylor Willenbring  2nd  100 free  49.27
Casey Rose   2nd  500 free  5:18.33
Jonathan Roberts  1st  500 free  5:30.94  new pool record    1st  100 back  53.31
Grayson Magruder  3rd  100 back  57.88
Sarah Zobrist 2nd  100 breast  1:10.75
Olivia Coffey  3rd  100 breast  1:10.95