Friday, December 6, 2019

Carroll Teams Soar At Dragon Hunt Meet

The Carroll Dragon swimming and diving teams both won first place at the 8th Annual Dragon Hunt Invitational Swim Meet at the CISD Aquatics Center.

Boys
1.  Carroll                844
2.  Frisco                  344
3.  Mansfield             246
4.  Mansfield Legacy   225 
5.  Klein HS               191  

Girls
1.  Carroll                798
2.  Frisco                   456
3.  Mansfield              195
4.  Frisco Wakeland    167
5.  Coppell                 158
6.  Klein HS               145    

“Traditional” Relay winners for the Dragons included:

200 medley relay  1:53.94 with Emily Gibson, Olivia Coffey, Sydney Wheeler and Brooke Parra
200 medley relay  1:41.09 with Kyle Derevyanik, Austin Arkes, Jonathan Roberts and Kris Kolde
200 free relay      1:30.97  with Taylor Willenbring, Carson Klein, Jonathan Roberts and Austin Whalen
400 free relay      3:46.25 with Casey Rose, Alexa Baran, Jaycie Adamson and Jennifer Owston
400 free relay      3:20.51 with Gus Karau, Carson Klein, Kyle McCall and Taylor Willenbring
 

“Chikin” Relay Top 3 finishers for the Dragons included:
Girl’s 1st     :58.47 with Miranda Gardner, Elizabeth Nedrow, Brooke Parra and Ashley Baker
Girl’s 2nd    1:00.88 with Katelyn Johnson, Maddie O’Brian, Lauren Clay and Casey Giles
Boy’s 1st     :52.00  with Kris Kolde, Kyle McCall, Austin Arkes and Brandon Everett
Boy’s 2nd    :52.31 with Kyle Derevyanik, John Everett, Zach Lowery and Sean Murphy
Boy’s 3rd    :52.38 with Matt Barnhart, Aaron Cosenza, Matt Wiseman and Evan Kolde
*Teamwork, strategy, fast swimming & smooth “chikin” exchanges, helped our Dragons succeed in this “grueling” race!

Individual Top 6 finishers for our Dragons included:
4th  Casey Rose            200 free  2:01.38           5th  50 free 25.63
6th  Alexa Baran            200 free  2:03.09          3rd  100 free  57.31
6th  Eric Hart                 200 free  1:53.36         5th  500 free  4:59.18
1st   Emily Gibson           100 IM   1:00.46          1st  100 free  54.68
3rd  Casey Giles             100 IM  1:06.54           5th  100 free  59.02
6th  Taylor Schimek        100 IM  1:08.44
1st   Carson Klein          100 IM   56.44
2nd  Kyle Derevyanik      100 IM   57.88            5th  100 back  59.02
6th   Craig McGlynn        100 IM  1:00.26
5th  Jennifer Talbert       200 IM  2:21.37           3rd   500 free  5:22.23    
 2nd  John Everett           200 IM  2:01.98           1st  200 fly   1:58.30
3rd  Alex Moraru            200 IM  2:04.39           3rd  200 back   2:03.24
6th  Bud Giles                200 IM  2:10.92
3rd  Taylor Willenbring    50 free   22.40            1st  200 breast  2:1449
5th  Katie Nedrow          100 fly   1:04.25           3rd  200 breast  2:32.02
1st Jonathan Roberts      100 fly      50.18        (new pool record)          1st  100 back  51.88
5th  Austin Whalen         100 fly      58.07           4th  200 back  2:05.17
2nd  Katelyn Johnson      200 fly  2:14.85
2nd  Gus Karau              200 fly  2:00.77            3rd   500 free   4:52.09
4th  Miranda Faust         100 free  58.43             5th  200 back  2:22.04
5th  Nasha Luevit           500 free   5:33.06         2nd  200 back  2:11.96
2nd  Jennifer Owston     100 back  1:06.79
3rd  Maddie O’Brian       100 back   1:07.38
5th  Sarah Neason         100 back  1:10.82
4th  Kris Kolde              100 back   58.99
5th  Gavin Springs         200 back  2:14.85
1st  Olivia Coffey           100 breast  1:09.81
2nd  Sarah Zobrist        100 breast 1:11.61          6th   200 breast  2:37.43
1st  Austin Arkes           100 breast  1:02.25
2nd  Evan Kolde            100 breast  1:03.93
6th  Evan Kim               100 breast  1:08.72
6th  Noah Faloona        200 breast  2:30.62