Thursday, October 29, 2020

Carroll Swim/Dive Teams Claim District Titles

DSC_0274

Photo by Carroll ISD Intern Sean Murphy

The Carroll Dragon boys’ and girls’ swimming and diving teams both earned District 10-6A championships last weekend.

The Dragon swimmers won all six relays and earned titles in five of the eight boys’ individual events and three of eight girls’ events. In total, the Dragons advanced 19 of 23 girls to the regionals and 20 of 24 boys.

The Dragons swept the diving competition on Thursday at the Grapevine Natatorium, finishing first through fourth in both boys’ and girls’ diving. All eight Dragon divers advanced to regionals.

Carroll qualified 57 swimming spots for regional.

Relay Champions for the Dragons included:
1st 200 med relay 1:48.73 with Nasha Luevit, Olivia Coffey, Anya Ittiruck and Ashley Baker
1st 200 med relay 1:38.02 with Kyle Derevyanik, Logan Davis,Gus Karau and Griffin Rea
1st 200 free relay 1:39.24 with Casey Rose, Jennifer Owston, Ashley Baker and Olivia Coffey
1st 200 free relay  1:25.99 with Jack LeVant, Carson Klein, Austin Whalen and Kyle Derevyanik-All-American Consideration time
1st 400 free relay  3:34.48 with Casey Rose, Jennifer Owston, Chantal Meyer and Nasha Luevit
1st 400 free relay 3:08.20 with Carson Klein, Jack LeVant, Austin Whalen and John Everett-All-American Consideration time

Individual Region Qualifiers for the Dragons included:
3rd 200 free  Jennifer Owston 1:56.07   PR
6th 200 free  Abby Cosenza    1:58.81   PR
1st 200 free  Carson Klein     1:40.56   season best  All-Amer consideration
2nd 200 free  Austin Whalen  1:40.71  PR   All-Amer consideration
3rd 200 free  Eric Hart          1:46.86
5th 200 free  Logan Henry     1:49.02   PR
5th 200 IM   Chantal Meyer   2:08.43
6th  200 IM   Rachel Luevit   2:08.49    PR
4th  200 IM  John Everett     1:57.35
1st  50 free   Casey Rose         24.44
3rd  50 free  Ashley Baker       25.03    PR
5th  50 free  Olivia Coffey       25.35    PR
1st  50 free   Jack LeVant       21.33    PR
4th  50 free  Kyle Derevyanik  22.08
5th  50 free  Griffin Rea         22.16    PR  (Rea, with two other events at Regionals, graciously gave up his 50 free-Regional spot to Michael Everett, who finished just behind him in 7th place)
7th  50 free  Michael Everett   22.18     PR  Advancing to Regions
1st  100 fly  Anya Ittiruck       57.47     PR
2nd  100 fly  Madelynn Tung  57.96      PR
4th  100 fly  Katelyn Johnson  1:00.35
1st  100 fly  Jack LeVant           49.92  PR   All-Amer consideration
4th  100 fly  Gus Karau             50.99
6th  100 fly  John Everett         52.68
1st  100 free  Casey Rose         52.60
3rd  100 free  Jennifer Owston  54.28
5th   100 free Nasha Luevit       54.91
1st   100 free  Austin Whalen    46.88   PR
2nd   100 free  Brandon Everett  48.49   PR
3rd  100 free  Griffin Rea            48.52  PR
4th  500 free  Madelynn Tung    5:10.55
5th  500 free Jennifer Talbert    5:15.39   season best
1st  500 free  Cason Klein         4:34.29   PR   All-Amer consideration
2nd 500 free  Gus Karau          4:42.75
3rd  500 free  Eric Hart            4:47.29
4th  500 free  Landon Jensen    4:49.40   PR
2nd  100 back Nasha Luevit         58.66   PR
3rd  100 back  Miranda Faust     1:00.97  PR
4th   100 back  Maddie O’Brian  1:01.39  PR
6th  100 back  Jaycie Adamson  1:02.83
4th  100 back  Alex Moraru          53.64   PR
5th  100 back  Kyle Derevyanik    53.87   PR
6th  100 back  Gavin Springs         55.02   PR
2nd  100 breast Chantal Meyer    1:05.86   PR
3rd  100 breast  Rachel Luevit     1:06.09  PR
2nd  100 breast  Logan Davis      1:01.61  PR
4th  100 breast  Daniel Balint      1:01.68   PR

1st   Diving       Nate Hernandez
2nd  Diving       CJ Durant
3rd  Diving       Luke McFarland
4th   Diving      Andrew Walker00

1st  Diving       Maddie Keiser
2nd  Diving      Emilee Torres
3rd  Diving       Sabrina March
4th  Diving       Shelby Riney

Additional top 10 finishers for the Dragons included:  (24 to 32 entries in each event)
7th 200 free  Amelia Rusli       1:59.46  PR
8th  200 free  Jennifer Talbert  1:59.47
8th  200 IM   Anya Ittiruck      2:14.54
7th  200 IM  Alex Moraru        1:59.29   PR
8th  200 IM Logan Davis         1:59.45
7th  50 free Jaycie Adamson      25.55   PR
8th   100 fly  Elizabeth Nguyen  1:01.72   PR
9th  100 fly  Jack VandeBerg      54.75    PR
8th  100 free  Ashley Baker        55.46
10th  100 free  Kamal Phelps      50.33   PR
7th   500 free  Katelyn Johnson 5:18.25  PR
8th  500 free   Amelia Rusli      5:21.30   PR
9th  100 back  Jack VandeBerg     55.40  PR
8th  100 breast   Olivia Coffey    1:07.21
7th  100 breast  JP Reppeto       1:02.62  PR

Additional Dragon Swimmers racing at Districts included:
13th  200 IM   Miranda Gardner  2:23.10   season best
13th  100 breast   Katie Nedow   1:10.31   season best
12th  100 breast   Wesley Song   1:05.01   season best

Dragon Swimmers and Divers will continue to train and sharpen up for the Region 3-6A Championships in two weeks at the Rockwall Natatorium.