Friday, October 30, 2020

Dragon Swim Teams Outlast Loaded Field

The Dragon Swim Teams took a 24-hour travel trip down I-35 for the 1st Annual Belton Super-Quad Dual Meet Invitational in Belton, Texas on Saturday morning.

Teams included last year’s 6A State Champion Girl’s Team from Austin Westlake, the 5A State Champion Girl’s Team from Austin Vandergriff and the State 6A 4th place Boys’ Team from Austin Westlake. Carroll’s Girl’s Team was 6th at the State 6A Championships last year, while our Southlake Boys’ Team was the 6A State Champion last year.

Team Scores:
Boys

SOCA   221   Belton   62
SOCA  196    Westlake  85
SOCA  213    Vandergriff  70

Girls
SOCA   199   Belton   86
SOCA   162   Westlake  124
SOCA   193   Vandergriff  89

 

The Dragons won 5 of 6 relays, with the Boys going 3-for-3

Relay Top 3 finishes for the Dragons included: 

 

1st 200 med relay 1:52.66 with Nasha Luevit, Olivia Coffey, Anya ittiruck and Rachel Luevit

1st 200 med relay  1:37.19 with Alex Moraru, Evan Kolde, Gus Karau and Landon Armstrong

2nd 200 free relay 1:42.01 with Amelia Rusli, Olivia Coffey, Chantal Meyer and Natalie Whalen

1st 200 free relay  1:28.31 with Jack LeVant, Alex Zettle, Austin Whalen and Landon Jensen

3rd 200 free relay  1:31.91 with Evan Kolde, Colter Carman, Griffin Rea and Logan Henry

1st 400 free relay  3:41.33 with Amelia Rusli, Chantal Meyer, Natalie Whalen and Nasha Luevit

1st 400 free relay 3:11.39 with Jack LeVant, Alex Zettle, Austin Whalen and Colter Carman

3rd 400 free relay 3:20.00 with Landon Armstrong, Griffin Rea, Logan Henry and Sean Murphy

 

The Dragons won only 6 of 16 individual events, but dominated with depth from a TEAM effort.

Individual Top 5 finishes for the Dragons included:

1st Natalie Whalen 200 free  1:57.63

3rd Madelynn Tung 200 free  2:01.89

5th Cristina Moraru 200 free  2:05.10

1st Austin Whalen 200 free  1:43.84

2nd Alex Zettle 200 free  1:45.20

2nd Chantal Meyer 200 IM  2:13.32

4th Rachel Luevit 200 IM  2:18.12

5th Sydney Balint 200 IM  2:19.27

2nd Colter Carman 200 IM  1:57.97

3rd Logan Davis 200 IM  1:59.98

4th Kevin Repice 200 IM  2:02.52

5th Sean Murphy 200 IM  2:03.72

3rd Amelia Rusli 50 free  25.61

5th Anya Ittiruck 50 free  26.36

2nd Landon Armstrong 50 free  22.44

5th Griffin Rea  50 free  23.00

3rd Anya Ittiruck  100 fly  58.43

4th Madelynn Tung  100 fly  1:01.25

1st Jack LeVant  100 fly  50.20

3rd Gus Karau 100 fly  52.09

4th Alex Moraru  100 fly  53.93

5th Daniel Balint  100 fly  54.40

2nd Amelia Rusli 100 free  54.68

4th Olivia Coffey 100 free  56.89

1st Austin Whalen 100 free  47.99

2nd Alex Zettle 100 free  48.36

4th Landon Armstrong 100 free  48.49

2nd Natalie Whalen 500 free 5:09.50

4th Kate Johnson 500 free 5:31.23

1st Colter Carman 500 free 4:40.88

3rd Eric Hart 500 free  4:49.31

5th Gus Karau  500 free  4:52.15

3rd Nasha Luevit 100 back 1:01.84

5th Miranda Faust 100 back 1:05.11

2nd jack LeVant 100 back 51.96

3rd Alex Moraru 100 back 54.54

2nd Olivia Coffey 100 breast 1:08.98

3rd Chantal Meyer 100 breast 1:09.86

4th Rachel Luevit 100 breast 1:11.52

1st Evan Kolde 100 breast 59.16

3rd Daniel Balint 100 breast 1:02.38

5th Logan Davis 100 breast 1:03.76