Saturday, October 24, 2020

Dragon Swim/Dive Teams Earn Meet Sweep

The Carroll boys’ and girls’ swim/dive teams had a successful performance on Oct. 23.

The following are the results…

Final Team Scores

Boys
Carroll 236
Jesuit     76

Carroll   244
Allen       68

 

Girls
Carroll    222
Ursuline   83

 

Carroll     207
Allen      108

 


Top 4 relay finishes for the Dragons included:
  (The Dragons won all six relays)
1st 200 med relay  1:51.59 with Nasha Luevit, Olivia Coffey, Anya Ittiruck and Rachel Luevit
4th  200 med relay 2:01.28 with Miranda Faust, Natalie Gessner, Madelynn Tung and Lauren Clay
1st  200 med relay  1:36.26 with Jack LeVant, Evan Kolde, Gus Karau and Landon Armstrong
4th 200 med relay 1:43.54 with Sean Murphy, Logan Davis, Daniel Balint and Griffin Rea
1st 200 free relay 1:43.28 with Amelia Rusli, Natalie Whalen, Chantal Meyer and Olivia Coffey
3rd 200 free relay 1:52.06 with Alden Sadler, Lauren Clay, Amanda Piyapanee and Natalie Gessner
4th 200 free relay  1:52.24 with Sydney Balint, Lauren Spielvogel, Rachel Boeck and Cristina Moraru
1st 200 free relay 1:28.64 with Landon Armstrong, Alex Zettle, Austin Whalen and Evan Kolde
3rd 200 free relay  1:33.16 with Griffin Rea, Logan Davis, Will Montgomery and JP Reppeto
4th 200 free relay 1:34.33 with Daniel Balint, Logan Henry, Gavin Springs and Sean Murphy
1st 400 free relay 3:41.69 with Amelia Rusli, Natalie Whalen, Chantal Meyer and Nasha Luevit
4th 400 free relay 4:00.29 with Kate Johnson, Miranda Faust, Abby Cosenza and Paige Williams
1st 400 free relay 3:12.14 with Jack LeVant, Alex Zettle, Austin Whalen and Gus Karau
3rd 400 free relay 3:28.46 with Kevin Repice, Will Montgomery, Eric Hart and Noah Faloona
4th 400 free relay  3:31.18 with Colter Carman, Jack VandeBerg, Jaycob Williams and Alex Froehlich

 

Top 3 individual finishers for the Dragons included:  (the Dragons won 13 of 18 individual events)
1st Sloane Papa  Diving  203.65
2nd Summer Westover  Diving 199.95
3rd Maddie Keiser  Diving  190.60
1st CJ Durant Diving    228.65
2nd Luke McFarland  Diving  227.50
3rd Andrew Walker  Diving  203.50
1st Natalie Whalen 200 free  1:56.29
1st Austin Whalen 200 free  1:44.36
2nd Eric Hart 200 free   1:48.78
3rd Logan Henry 200 free  1:49.74
2nd Rachel Luevit 200 IM 2:11.94
3rd  Chantal Meyer 200 IM 2:13.60
2nd Colter Carman 200 IM 1:56.11
3rd Logan Davis 200 IM  2:00.36
1st Amelia Rusli 50 free  25.83
3rd Anya Ittiruck  50 fre 26.36
1st Jack LeVant 50 free  21.40
3rd Alex Zettle  50 free 22.11
1st Anya Ittiruck 100 fly  58.09
2nd Madelynn Tung  100 fly  59.99
1st Gus Karau  100 fly  52.00
2nd  Amelia Rusli 100 free  55.29
3rd Olivia Coffey  100 free  56.06
1st Alex Zettle  100 free 47.72
2nd Austin Whalen 100 free  48.79
3rd Landon Jensen 100 free  50.39
1st Natalie Whalen 500 free  5:10.84
3rd Madelynn Tung  500 free  5:21.38
1st  Colter Carman  500 free  4:42.37
2nd  Gus Karau  500 free  4:45.82
3rd Eric Hart  500 free   4:50.32
2nd  Nasha Luevit 100 back  1:01.54
1st  Jack LeVant  100 back, 51.38
3rd  Jack VandeBerg  100 back  56.73
1st  Olivia Coffey 100 breast   1:08.28
2nd Chantal Meyer  100 breast  1:09.52
2nd  Evan Kolde  100 breast  59.27
3rd Logan Divis  100 breast 1:02.86