Tuesday, November 24, 2020

Carroll Advances 18 Teams to Odyssey of the Mind State Tournament

odyssey_thumbnailIt was another exciting year for Carroll’s Odyssey of the Mind Teams. This year’s tournament hosted 62 teams from across North Texas, one of five regions holding tournaments.

The top four teams in each problem and division advance to the State Tournament, held in Houston on April 16. Eighteen teams from CISD will be advancing. Nine of the advancing teams earned First Place in their Problem/Division.

View the Photo Album on Facebook

The tournament was a huge success thanks to the tireless efforts of Tournament Director Cindy Featherston (Rockenbaugh Quest Teacher) and close to 200 volunteers.

OM is very grateful to our sponsors and encourages support of these local businesses: Premier Dragon Level Sponsor Farmer’s Insurance Agent Randy King, Prominent Dragon Sponsor, Musicmaker Creative Arts Center in Southlake, Green Dragon Sponsors Complete Care Southlake, Jarrett Logistics Systems, HEXPOL Compounding and SAGT (Southlake Association for Gifted and Talented).  In kind sponsors were Taziki’s Mediterranean Café and DataMax.

Below are the Advancing Teams:

Vehicular Problem 1” No-Cycle Recycle”Division 1 (Grades K-5) School Coach
First Place Eubanks Intermediate Ann Gill
Third Place Johnson Elementary Mark Hall
Fourth Place Carroll Elementary Rakesh Patel
Division 2 (Grades 6- 8)
First Place Dawson Middle Heather King
Second Place Eubanks Intermediate Kim Goff
Fourth Place Carroll Middle Falguni Datta
Division 3 (Grades 9-12)
First Place Southlake Carroll HS Carl Anderson
Technical Problem 2 “ Something Fishy”Division 1 (Grades 3-5)
First Place Durham Intermediate Tonja Walker
Fourth Place Walnut Grove Sumdu Perera
Division 2 (Grades 6- 8)
First Place Dawson Middle Keith Buckley
Division 3 (Grades 9-12)
First Place Southlake Carroll HS Inna Dietrich

 

Classics Problem 3 “Aesop Gone Viral”Division 2 (Grades 6- 8) School Coach
First Place Carroll Middle Diana DiCesare
Second Place Durham Intermediate Anne Vanderbush
Structure Problem 4 “Stack Attack”Division 1
First Place Carroll Elementary Saroja Mummini
Drama Problem 5 “Furs, Fins, Feathers & Friends”Division 1 (Grades 3-5)
Third Place Eubanks Intermediate Geetha Panchapakesan
Fourth Place Rockenbaugh Elementary Mathi Govindaswamy
Division 2 (Grades 6- 8)
Second Place Durham Intermediate Christine Pierret
Division 3 (Grades 9-12)
First Place Southlake Carroll HS Kathy Marshall