Sunday, November 29, 2020

Carroll Sending Eight Teams to Odyssey of the Mind World Finals

odyssey_thumbnailEighteen Carroll Odyssey of the Mind teams competed recently in Houston at the Texas State Finals Tournament. All the teams worked hard and presented amazing solutions to challenging problems. Below are the top finishing teams at the State Tournament.

FIRST PLACE & RANATRA FUSCA AWARD: CSHS Vehicular Team, Division 3
FIRST PLACE: CSHS Technical Team, Division 3
FIRST PLACE: CHS Drama Team, Division 3
FIRST PLACE: DMS Vehicular Team, Division 2
THIRD PLACE: EIS Vehicular Team, Division 2
FIRST PLACE: CMS Classics Team, Division 2
FIRST PLACE: DIS Technical Team, Division 1
FIRST PLACE: DIS Drama Team, Division 2
RANATRA FUSCA AWARD: EIS Drama Team, Division 1

Two teams earned the coveted “RENATRA FUSCA” Award. The “RENATRA” is the highest recognition of creativity in the Odyssey Program.  The only two “RENATRA” awards given at the tournament were given to Carroll teams. The HS Vehicular Team and the Eubanks Intermediate School Drama Team were honored for extreme creativity and brilliance. Winning a “Renatra” is an automatic ticket to the World Finals.

Only 33 teams of the 147 teams at the State Finals tournament advance to World Finals. Carroll will send eight teams to the World Finals, held on the campus of Iowa State University May 25-28.

 

Problem / Division / School / Achievement Coaches Team Members
Vehicular ProblemDivision 3

SC Senior High

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

RENATRA FUESCA WINNER

 

Carl Anderson Braden AndersonMackenzie Murphy

Claire Roirdan

Nate Ruelas

Andy Van Noy

Jack Veenker

Sarah Wassef

 

Technical ProblemDivision 3

SC Senior High

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

 

Inna DietrichJalaja Hemanth Ethan ConnollyLexi Dietrich

Venezia Guzman

Akash Hemanth

Trevor King

Divya Kumar

James Stewart

 

Drama ProblemDivision 3

Carroll High School

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

Kathy Marshall Sarah ChapinJenna Eads

Olivia Hooper

Zack Marshall

Jake Marshall

Logan Mikolasik

Chloe Moore

 

Vehicular ProblemDivision 2

Dawson Middle School

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

Heather King Rachael ClementsSophie Dietrich

Lizzie Garcia

Akshaya Hemanth

Miranda King

Abi Kumar

Marissa Vazhappilly

 

Classics ProblemDivision 2

Carroll Middle School

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

Diana DiCesareShelli Nickel Kiera DiCesareLuke Engelhardt

Kaitlyn Guesner

Heloise Hoffmann

Tanner Hunt

Emma Johnson

Sydney Nickel

 

Drama ProblemDivision 2

Durham Int.

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

 

Christine Pierret Madison BradfordSarah Chen

Gabby Dugger

Audrey Nelson

Olivia Pierret

Stephie Smith

Alysha Walsh

 

Technical ProblemDivision 1

Durham Int.

FIRST PLACE

WORLD FINALISTS

Sarah StoklasTonya Walker Ryan AdamsonGraham Davidson

Leonard Fu

Ethan Phan

Jackson Power

Johns Stoklas

Jackson Walker

 

Drama ProblemDivision 1

Eubanks Int.

RANATRA FUSCA AWARD

WORLD FINALISTS

Geetha PanchapakesanCrystal Johnson Andrew BalsonAllison Chang

Giulio Fausti

Ashwin Iyer

Grace Johnson

Aman Panjabi

Jack Richmond

 

Vehicular ProblemDivision 2

Eubanks Int.

THIRD PLACE

 

Kim Goff Camden GoffKayle Nguyen

Diego Pena

Ana Prince

Michael Ubis

Zach Wassef

Anthony Zhou