Sunday, November 29, 2020

Carroll Swimmers, Divers Sweep District Championships at CISD Aquatics Center

Seven teams and 228 swimmers and divers competed last Friday in the District 5-6A Swimming & Diving Championships at the CISD Aquatics Center.

All eight Dragon divers qualified for the Regional Championships. The top six in each event qualified for Regionals.

Dragon Girls’ Diving Results:
1st  Bridget O’Neil  534.75   All-Amer Consideration
2nd Allison Ward   472.10
3rd  Katie Crown   426.70
4th  Summer Westover  419.65 

Dragon Boys’ Diving Results:
2nd  CJ Durant   416.40
3rd  Phillip Kleiman  404.10
4th  Luke McFarland  371.10
6th  Reid Klein   344.00

Our Dragons Girls won all three relays:
200 med relay  1:47.15 with Kit Kat Zenick, Rachel Luevit, Anya Ittiruck and Spencer Dockal
200 free relay  1:38.16  with Natalie Whalen, Amelia Rusli, Sydney Balint and Spencer Dockal
                      new HS pool record!

400 free relay  3:31.82  with Natalie Whalen, Kit Kat Zenick, Amelia Rusli and Sydney Balint
                      All-Amer Consideration, new HS pool record
                      Whalen’s lead-off split of 51.90 was another new HS pool record

Dragon Relays:
200 med relay   1:31.82 with Jack LeVant, Evan Kolde, Gus Karau and Landon Armstrong
                       All-Amer Automatic, new HS pool record, new school record
200 free relay   1:26.05 with Evan Kolde, Alex Zettle, Landon Jensen and Colter Carman
                       All-Amer Consideration
400 free relay   3:05.20 with Jack LeVant, Alex Zettle, Colter Carman and Landon Jensen
                       All-Amer Automatic, new HS pool record
                       Levant’s lead-off split of 44.56 was another new HS pool record 

Individual Swimming Champions for the Dragons included:
Alex Zettle 200 free  1:37.76   new HS pool record   All-Amer Automatic
Natalie Whalen 200 IM   2:03.64   All-Amer Consideration
Daniel Balint  200 IM  1:54.63
Spencer Dockal   50 free  24.62   PR
Jack LeVant  50 free  20.40   new HS pool record    All-Amer Automatic
Kit Kat Zenick  100 fly  55.42  new HS pool record   All-Amer Consideration
Jack LeVant  100 fly   48.17   new HS pool record   All-Amer Automatic
Landon Armstrong  100 free  46.72
Natalie Whalen  500 free   5:02.19
Alex Zettle 500 free   4:24.96   new HS pool record  All-Amer Automatic
Kit Kat Zenick  100 back  56.76
Evan Kolde  100 breast  57.84  

Other Top eight Scorers for the Dragons included:  Top 6 qualify for Regions
2nd Sydney Balint  200 free  1:54.78  PR
5th  Ashley Zettle  200 free  1:57.48  PR
8th  Ashley Woods  200 free  1:58.84  PR
2nd Gus Karau 200 free  1:42.17
3rd  Kevin Repice  200 free  1:43.41
6th  Chris Lindley  200 free  1:46.25
4th  Rachel Luevit 200 IM  2:09.58
6th  Anya Ittiruck  200 IM  2:13.09
2nd  Colter Carman  200 IM  1:55.89
4th  Brian Hochman  200 IM  1:56.40  PR
5th  Jaykob Williams  200 IM  1:56.62
3rd  Tina Karl  50 free  25.01   PR
4th  Amelia Rusli  50 free  25.33
5th  Lana Jeter  50 free   25.63
2nd  Landon Armstrong  50 free  21.40
4th  Landon Jensen   50 free  22.01   PR
6th  Griffin Rea   50 free   22.30
3rd  Anya Ittiruck  100 fly  57.69
4th  Madelynn Tung  100 fly  58.62
5th  Grace Giddings  100 fly  59.72  PR
2nd  Gus Karau  100 fly  50.53
3rd  Daniel Balint  100 fly  51.32
5th  Logan Davis  100 fly  51.74
2nd  Sydney Balint  100 free  53.74
5th  Amelia Rusli  100 free  54.93
6th  Abby Cosenza  100 free  56.35
7th  Alden Sadler  100 free   56.81   PR
2nd Evan Kolde  100 free  46.84  PR
3rd  Landon Jensen  100 free  47.60
4th  Logan Henry   100 free  48.13  PR
5th  Madelynn Tung  500 free  5:11.08
7th  Ashley Woods  500 free  5:11.41
8th  Ashley Zettle  500 free  5:15.66
2nd  Colter Carman  500 free  5:38.94
4th  Eric Hart  500 free  4:43.41
5th  Chris Lindley  500 free  4:43.87
3rd  Ashlee Shepherd  100 back  1:01.45  PR
4th  Miranda Faust  100 back  1:01.60
5th  Brooke Guerra  100 back  1:02.49
2nd  Logan Henry  100 back  53.06  PR
3rd  Jack VandeBerg  100 back  53.54
4th  Kevin Repice  100 back  53.79
6th  Jaykob Williams  100 back  55.87  PR
3rd  Rachel Luevit  100 breast  1:07.47
4th  Lillian Duma  100 breast  1:08.38
5th  Tina Karl  100 breast  1:08.92  PR
6th  Natalie Gessner  100 brast  1:11.13
2nd Logan Davis 100 breast  58.62
4th  JP Reppeto  100 breast  1:00.57  PR
5th  Chris Ta  100 breast  1:01.45  PR

*Bridget O’Niel was the District 5-6A Girl Diver of the Meet

*Kit Kat Zenick was the District 5-6A Girl Swimmer of the Meet

*Jack LeVant was the District 5-6A Boy Swimmer of the Meet

District 5-6A Team Scoring

Boys
1.  Carroll                    273.5   five individual pool records, two relay pool records, one school record

                                             seven of nine individual Champions, three for three relay Champions

                                             36 of 36 individual Regional spots, plus three relays

                                             23 of 23 Dragon Boy swimmers and divers advance to Regionals
2.  Flower Mound         102.5
3.  Marcus                     64
4.  Hebron                     48
5.  Lewisville                  26
6.  Trinity                      19
7.  LD Bell                     12

Girls
1.  Carroll                     233   two individual pool records, two relay pool records

                                           six of nine individual Champions, three for three relay Champions

                                           30 of 36 individual Regional spots, plus three relays

                                           23 of 25 Dragon Girl swimmers and divers advance to Regionals
2.  Flower Mound          136
3.  Marcus                      62
4.  Lewisville                   47
5.  Hebron                      41
6.  Trinity                       16
7.  LD Bell