Monday, November 30, 2020

Dragon Track Teams Earn Area Qualifiers

The District 7-6A track and field meet was held earlier this week at Coppell High School.

The Dragons and Lady Dragons both finished second in the standings and both produced several area qualifiers. The area track meet will be held next Thursday at Coppell.

DRAGON QUALIFIERS

 
800
2nd Waugh, Michael
3rd Simcho, Mikey
4th Haddock, Chase
1600
1st Brown, Reed
3rd Whatley, Shea
4th Toure, Timou
3200
2nd Brown, Reed
3rd Whatley, Shea
4th Fernandes, Nicholas
110 HH
2nd Reed, Jack
300 IH
1st Duhon, Kameron
4×200 relay
2nd Buck, Barrett
Hayes, Hayden
Barnes, Robert
Duhon, Kameron
4×400 relay
1st Buck, Barrett
Spitler, David
Barnes, Robert
Duhon, Kameron
High Jump
3rd Pierce, Ben
Pole Vault
3rd Seacat, Race
Long Jump
2nd Duhon, Kameron
Discus
4th Phelps, Grant

LADY DRAGON QUALIFERS

Juliette Oliveti

Madysen Hunter – 100H, 300H

Serena Eboh – 100

Taylor Legan – 200

Alison Esparza – 3,200, 1,00

Kate Tracht – 3,200, 1,600

Gillian Mortimer – 3,200, 1,600

Sarah Odneal – 800

Arianna Lopez – 800

Ali White – 800

Iris Maryland – 100

4×100 relay

4X200 relay

Dragon Band Members Selected to Region and Area Bands

DragonBand_LogoThe following Carroll ISD students were recently named to the Region 24 Honor Bands. For these students this is a culmination of countless hours and multiple auditions to gain these selections.

These members of the Dragon Band will participate in the Region 24 All Region Honor Band Clinic and Concert Jan.22-23 at Heritage High School in Frisco.

Wind Ensemble selections include; Andrew Butemeyer, Bass Clarinet, Adam Horne- Trumpet.

Symphonic Band: Hannah Bronson-piccolo, Carleigh Grupe-piccolo, Thi Tran-flute, Shay Guerin-oboe, Gretchen Casel- Clarinet, Wongyeong Seong- clarinet, Ganesh Setty-alto saxophone, Hunter Black-trumpet, Christopher Cunningham-trombone, Pearce Brown- trombone.

Concert Band: Jake Nimergood-clarinet, Julian Raines-clarinet, Tien Tran-alto saxophone, Mylon Johnson-trumpet, CJ Foster- trombone, Tiger Yang- tuba.

Freshman Band: Ainsley Priakos-clarinet, Whitney Chaney-clarinet, Kyle Cantrell-tenor saxophone, Emery Green-percussion, Paul Venesky-percussion.

In addition, Hannah Bronson, piccolo, will participate along with Joshua Villarreal and Wesley Song, violin, in the Region 24 All Region Symphony Orchestra Clinic and Concert at RL Turner High School this month.

And finally, Hannah Bronson and Adam Horne were selected to advance to the Area B, All State Audition at Abilene Christian University next month.

Dragon Track Qualifies Big Cast for Regionals

Carroll Dragon logo Trademarked 4The Carroll Dragon team is sending several competitors to the Class 5A Region I track meet in Lubbock on April 25-26. The following is a list of the qualifiers from the area meet held last weekend in Coppell. The top four in each event qualified for the regional.

3,200, GIRLS: Antigone Archer, 1st; Samantha Young, 3rd; BOYS: Connor Hendrickson, 2nd; Eli Canal, 4th
Discus-Celina Archer, 4th
Shot Put-Evan Brown, 2nd; Matt Walker, 4th
High Jump-Kyra Maryland,  3rd
4×100-Allie Christmann, Kyra Maryland, Kennedy Munson, Madysen Hunter, 3rd
4×100-Tariq Gordon, Cameron Emery, Ryan Weigel, Deondre Wiltshire, 3rd
100 Hurdles-Sarah Robinson, 1st
100 Dash-Ryan Weigel, 4th
4×200-Zack Farrar, Cameron Emery, Tariq Gordon, Deondre Wiltshire, 4th
400–Matt Walker, 4th
300 Hurdles–Sarah Robinson, 2nd; Madysen Hunter, 4th
200 Dash-Deondre Wiltshire, 4th
1,600-Antigone Archer, 1st
4×400-Tariq Gordon, Matt Walker, Devontae Humphrey, Chris Hogan, 3rd

 

Track Teams Finish Second, Third in 4-5A

Carroll Dragon logo Trademarked 4The Carroll Dragon boys’ and girls’ track teams competed this week in the District 4-5A meet at Northwest ISD Stadium. The boys finished second overall and the girls took third.

The following Lady Dragons and Dragons qualified for the area meet next week at Coppell. The top four athletes or relay teams advance to the Region I meet in Lubbock.

Celina Archer, Senior—Discus
Sydney Cornish, Junior—Triple Jump
Kyra Maryland, Junior—High Jump (District Champion), 4 x 100 (District Champion), 4 x 200
Antigone Archer, Sophomore –3,200 and 1,600 (District Champion in both)
Allie Christmann, Junior—4 x 100 (District Champion) and 4 x 200
Mellanie King, Freshman—4 x 200
Kennedy Munson, Freshman—4 x100 (District Champion), 4 x 200
Madysen Hunter, Sophomore –100 M Dash, 300 M Hurdles, 4 x 100 (District Champion)
Sarah Robinson, Senior—100 M Hurdles & 300 M Hurdles (District Champion in both)
Samantha Young, Senior–3,200

Charlie Ahner Discuss 4th
Evan Brown Shot Put 2nd
Emery Cameron 4X100 2nd, 4X200 3rd
Eli Canel 3200 4th
Chris Hogan 4X400 2nd
Deandre Wiltshire 4X100 2nd, 200 3rd, 4X200 3rd
Devantae Humphrey 4X400 2nd, 400 3rd
Kameron Duhon 300H 3rd
Tariq Gordon 4X100 2nd, 4X200 3rd, 4X400 2nd
Connor Hendrickson 1600 4th, 3200 3rd
Jacob Copeland 4X100 2nd, 4X200 3rd
Luke Kissick Long jump 4th, triple jump 4th
Ryan Agnew 4X400 2nd, 4×200 3rd
Ryan Weigel 100 4th, 4X100 2nd, 4X200 3rd
Steven Stearns Pole vault 3rd
Luke Timian Triple jump 3rd
Matt Walker Shot Put 1st, 4X100 2nd, 400 1st, 4X400 2nd
Zac Farrar 4X100 2nd, 4X200 3rd

 

Carroll Thespians Earn Cast Awards at UIL Competition

Carroll Theatre Department’s UIL One Act Play, 33 Variations, advanced from the Zone 2 Competition on Thursday, March 20 to the District Championships on Saturday, March 29.  Both competitions, Zone and District, were hosted by Carroll Senior High School.

At the Zone 2 Competition, Carroll Theatre Department took home the following awards:

  • Advancing Play
  • Honorable Mention All-Star Cast = Drew Brown and Kristine Lahde
  • All-Star Cast = Joey Donoian and Colette Culbertson

At the District Championships, Carroll Theatre Department took home the following honors:

  • Alternate Play to Area
  • Outstanding Technician = David Walsh
  • Honorable Mention All-Star Cast = Drew Brown and Joey Donoian
  • All-Star Cast = Kristine Lahde, Colette Culbertson, Scott Griffin, and the Ensemble, who consisted of Emily Cutler, Gareth Forsberg, Christie Griffin, Georgia Herr, Helen Hetrick,  and Alyssa Pugliese.

Congratulations, also, to Cody Shuck and Heather Wang, who rounded out the very talented cast, and Madeleine Louviere, Hallie Nell, Richard Rodenberg, Alex Spaeth, and David Walsh, who comprised our hard-working Tech Crew.

Carroll Theatre Directors Roald and Stacie Martinsen extended their congratulations to students and parents who participated in the UIL One Act Play process saying, “They represented their schools and the district beautifully.”

DMS Musicians Earn Sweepstakes At Competition

Thursday, March 28, the Dawson Wind Ensemble traveled to Frisco to compete at the annual Region 24 UIL Concert and Sightreading competition held at Wakeland High School.

Directors say the band performed at a very high level and received the coveted Sweepstakes award, receiving straight ones (Superior rating) from all six judges. The band performed the school’s most difficult program to date, including “Prestissimo March” by Karl King, “Blue and Green Music” by Samuel Hazo and “Elements, Petite Symphony” by Brian Balmages.

All three judges were impressed with the musical abilities and technique of the students.

“Percussion is really doing a SUPER JOB!!! Good work!” read one judge’s notes.

Another judge’s comment read, “Great demonstration of musical understanding, ensemble sound and ensemble awareness!”

After their stage performance, the band headed into the band hall to prepare for the sightread. This year’s piece received a lot of talk as it is very unusual and has a lot of “traps”. Again, the judges were impressed as their comments were recorded.

“Nice job of reading critical notes. Great rhythm and pulse. Awesome directors and students.”

Following the completion of all competing schools’ results, Dawson and four other schools in the competing region received straight ones for both their non-varsity and varsity bands.

DMS Band Director David Stone said,  “That is an incredible accomplishment, as this is one of the top three or four regions in the state.”

Stone added that he,  Mr. Guerrero and Ms. Bailey “are so very proud of all the band students at DMS.  They have spent countless hours practicing, coming in early for sectionals and staying after-school for playoffs.”