Monday, November 30, 2020

Carroll Swim/Dive Teams Win Region 3-6A Titles

Girls Swim (1) The Carroll Dragons boys’ and girls’ swimming and diving teams had another successful regional performance. Both teams earned Region 3-6A titles in convincing fashion.

The girls scored 453 points, well ahead of second-place Belton with 275. The boys scored 489 points, which was 224 points ahead of second-place Highland Park. All six Carroll relay teams advanced to the state meet – two Dragon boys’ team won region titles and the girls won one.

Individually, two girls’ divers and two girl swimmers advanced to state in four events. That places the Lady Dragons as one of the top six teams qualified for the Class 6A State Meet. Two boys’ divers and five boys’ swimmers advanced to state in 10 individual events, the most of any team statewide in 6A regional competition.

Region 3-6A Team Girls Scores
1.  Carroll                     453
2.  Belton                      275
3.  Allen                        230
4.  Rockwall                  184Girls Swim (2)
5.  Plano West               166
6.  Plano                         132
7.  Highland Park           111
8.  Colleyville                109
9T.  Plano East                93
9T.  Garland                    93

Region 3-6A Team Boys Scores
1.  Carroll                      489
2.  Highland Park          265
3.  Jesuit                     240
4.  Plano                     211
5.  Allen                      184
6.  Rockwall                 164
7.  Belton                    135
8.  Plano West             131
9.  McKinney Boyd         96
10.  Waco Midway         87

Top 3 medalists for our Dragon relays included: all six Dragon relays qualified for State
3rd, 200 med relay 1:48.36 with Rachel Luevit, Olivia Coffey, Anya Ittiruck and Ashley Baker (season best)
2nd, 200 med relay 1:34.64 with Kyle Derevyanik, Evan Kolde, Gus karat and Griffin Rea  (season best); All-Amer consideration
2nd, 200 free relay  1:38.56 with Casey Rose, Jennifer Owston, Ashley Baker and Olivia Coffey (season best)
1st, 200 free relay  1:24.90 with Jack LeVant, Carson Klein, Austin Whalen and Kyle Derevyanik (season best); All-Amer automatic
1st, 400 free relay  3:32.22 with Casey Rose, Jennifer Owston, Chantal Meyer and Nasha Luevit (season best); All-Amer consideration
1st, 400 free relay  3:06.42 with Carson Klein, Austin Whalen, John Everett and Jack LeVant  (season best); All-Amer automatic

Individual Top 3 medalists for the Dragons included:
1st Carson Klein        200 free  1:38.61  PR   All-Amer automatic               State qual.
3rd  Austin Whalen    200 free  1:40.57  PR   All-Amer consideration          State qual.
1st  Jack LeVant        50 free    21.08   PR    All-Amer consideration           State qual.
1st  Nate Hernandez  Diving     531.00         All-Amer consideration           State qual.
2nd Luke McFarland   Diving   376.80                                                     State qual.
3rd  CJ Durant           Diving   374.70
1st Maddy Keiser        Diving   423.80                                                     State qual.
2nd Emilee Torres      Diving    370.65                                                     State qual.
3rd Anya Ittiruck       100 fly      57.78
2nd  Jack LeVant       100 fly     50.09           All-Amer consideration           State qual.
2nd  Casey Rose       100 free   52.25                                                      State qual. 51.77 (relay lead-off)   PR
2nd  Austin Whalen   100 free  46.54  PR                                                 State qual.
1st  Carson Klein       500 free  4:29.46   PR   All-Amer automatic               State qual.
2nd  Gus Karau         500 free  4:34.28   PR   All-Amer consideration          State qual.
3rd  Nasha Luevit      100 back    59.76
1st  Chantal Meyer    100 breast 1:04.94    PR                                          State qual.
3rd  Daniel Balint      100 breast  1:00.12   PR

Additional Top 8 Finalists for the Dragons included:
4th  Jennifer Owston  200 free   1:55.63  PR
6th  Abby Cosenza     200 free   1:59.60
6th  Eric Hart            200 free    1:45.51  PR
7th  Rachel Luevit     200 IM      2:09.18
4th  John Everett      200 IM      1:52.99  PR                                            State qual.
5th  Ashley Baker       50 free        24.94  PR
8th  Michael Everett   50 free        22.19
4th  Shelby Riney        Diving       291.85
6th  Sabrina March     Diving       289.05
5th  Andrew Walker    Diving       330.90
4th  Madelynn Tung    100 fly       58.85
7th  Katelyn Johnson  100 fly      1:00.36
5th  Gus Karau           100 fly         50.51   PR
6th  John Everett        100 fly        51.31   PR
7th  Jennifer Owston   100 free      54.29
6th  Griffin Rea          100 free       47.70   PR
8th  Brandon Everett   100 free      48.63
4th Madelynn Tung     500 free    5:10.03
5th Jennifer Talbert     500 free    5:11.81  season best
4th  Eric Hart             500 free     4:42.89  PR
5th  Jaycie Adamson   100 back    1:00.77  PR
8th  Miranda Faust     100 back     1:01.17
8th  Alex Moraru        100 back       52.79   PR
6th  Rachel Luevit      100 breast  1:06.78
4th Logan Davis         100 breast  1:00.58  PR
Casey Rose was also 4th in the 50 free at 24.22, having gone 23.97 for a fine PR in the Prelims
Gavin Springs finished 13th in the 100 backstroke at 56.11 and Chantal Meyer finished 4th in the 200 IM at 2:06.48
10th  Logan Henry     200 free      1:47.41   PR
10th Olivia Coffey        50 free         25.53
10th  Kyle Derevyanik  50 free         22.00   PR
9th  Nasha Luevit       100 free         54.98
9th  Landon Jensen    500 free       4:47.13  PR
10th  Maddie O’Brian  100 back      1:02.54
10th  Kyle Derevyanik  100back         53.33  PR

– Dragon Diver Nate Hernandez was the Region 3-6A Boy Diver of the Year

– Dragon Diver Maddie Keiser was the Region 3-6A Girl Diver of the Year

– Dragon Swimmer Carson Klein was the Region 3-6A Boy Swimmer of the Year

– Dragon Diving Coach Carolyn Hryorchuk was selected the Region 3-6A Boys’ and Girls’ Diving Coach of the Year

– Dragon Swimming Coach Kevin Murphy was named Region 3-6A Coach of the Year

The Carroll swimmers and divers state qualifiers will prepare for the UIL Class 6A state meet Feb. 20-21 in Austin.